רוצה לדעת איך לקרוא אנשים?
לקבלת הגרסה הדיגיטלית של "סודות שפת הגוף" בחינם השאירו פרטים

אודות כותב המאמר

גיא יעקב

גיא יעקב

סטודנט באוניברסיטת בן גוריון שהבין את הכוח של שפת גוף.
"נכנסתי לעסק המשפחתי, ופתאום נאלצתי לדבר עם לקוחות, ספקים וגופים ממשלתיים. חקרתי והבנתי את הכוח של שפת גוף והחלטתי שאני משתף את הידע שלי באהבה"

שפת גוף של כלבים

מאז שאני זוכר את עצמי מערכת היחסים שלי עם כלבים בפרט וחיות באופן כללי הייתה "מיוחדת" ואני יכול להגיד שעברתי עליות וירידות מטורפות בחיים שלי בתחום הזה. כל החיים שלי נרתעתי מבעלי חיים ותמיד ניסיתי להבין למה. הייתי מפחד מבעלי חיים וממש מתרחק מהם. זה כלל לעבור לצד השני של הכביש ולהתרחק כמה שאפשר. זה משהו שמאוד הפריע לי כי ראיתי שכל העולם בערך מספר כמה הם תמימים, כמה הם טובים וכמה אין בהם טיפת רוע.

מאז שאני ובת הזוג הנוכחית שלי ביחד, עברתי תהליך מדהים בתחום הזה. היעוד שלה מבחינתה הוא לעזור לאנשים וילדים בעזרת בעלי חיים, היא מאוד אוהבת אותם והיא ממש הראתה לי את כל הקסם שיש בהם. בהתחלה ממש נרתעתי מהכלבה שלה. בעיקר מנביחות וקפיצות. לא הייתי נותן לה לאכול לי מהיד מהפחד שהיא תנשוך אותי והיום אני לא עוזב אותה (כן כן, את הכלבה חחח). אני כל הזמן עם הכלבה שלה אוהב אותה מאוד והיא אותי. כשהתחלתי להתעניין בתחום של שפת גוף התעניינתי גם בשפת גוף של כלבים ואני יודע שזה משהו שמאוד עזר לי אישית ולכן המטרה שלי במאמר הזה היא להעביר לכם את הידע שצברתי בצורה הטובה ביותר.

אז אחרי הסיפור המרגש (לא כל כך) והאישי שלי אני רוצה להכיר לכם חלק מהתנועות שמעידות על שפת גוף של כלבים ולהסביר למה כלבים מתכוונים, הרי להם אין את היכולת לדבר ולהסביר את מה שהם רוצים להגיד. נאפיין את זה לכמה מצבים עיקריים

שפת גוף של כלבים

המצב הסטנדרטי

קראתי למצב הזה המצב הסטנדרטי כי זה המצב שבו רוב היום הכלב נמצא, הכוונה היא למצב שבו נוח לו, נחמד לו, הוא לא כועס, לא מפחד, לא עצבני ולא שמח מידי, הוא פשוט מעביר את היום שלו בכיף ובשלווה. במצב הזה הגוף שלו לא במצב קרב או במצב של משחק, השרירים יחסית משוחררים, הזנב משוחרר והראש מורם קצת. במצב הזה הכלב משדר שהוא פתוח לקבל אותך ולכן הוא יהנה מליטופים ואפילו ילקק אותך קצת אם תבוא ללטף אותו. הוא לא מאויים ולא מאיים.

המצב המאיים

זה מצב שלא נעים להתקל בו. המצב שהמפחדים מכלבים מאוד לא אוהבים. במצב הזה הגוף נראה בכוננות מוכן לצאת למתקפה, הראש מורם, האזניים מורמות קדימה והשיניים חשופות. זה מצב שבו הוא מסמן לך אל תתקרב אליי, חדרת לשטח הפרטי שלי. כלבים רבים מגיבים ככה כשנוגעים בהם בזמן שהם אוכלים או בזמן שנוגעים להם בצלחת האוכל. זה האיזור שלהם ולא כדאי להתעסק איתם שם. כמובן שאם זה כלב שאתם מכירים והוא איתכם כבר תקופה אז אתם מכירים את הגבולות האישיים שלו.

המצב המשחק

זה המצב שכולנו הכי אוהבים, במצב הזה הכלב אנרגטי, רוצה לשחק, ולהוציא את כל האנרגיה שלו. זה קורה הרבה כשאנשים נכנסים לבית וזה משמח אותו או כשמראים לו את הקולר של הטיול או כשזורקים לו איזה כדור. במצב הזה הכלב מקשקש בזנב, לפעמים מטה את גופו אחורה כשהידיים הקדמיות מתוחות, האזניים פתוחות והלשון הרבה פעמים בחוץ.

שפת גוף של כלבים

המצב המפוחד

אף פעם לא כיף לראות כלבים במצב כזה, הם גם ככה יצורים נאיביים ותמימים, אבל כדאי להכיר בזה וכשמכירים את הכלב גם יודעים איך להוציא אותו מזה. במצב הזה הזנב בין הרגליים, האוזניים הולכות אחורה, רגל אחת מורמת לעיתים, הם הולכים שפופים קצת והם נותנים קשר עין חטוף. שפת הגוף של כלבים מגיעה למצב הזה כשיש רעמים חזקים ביום סוער, כשהם קולטים שיש באיזור בלונים (של ימי הולדת), בימי עצמאות בזמן זיקוקים או בזמן אזעקות. בקיצור לרוב זה בעקבות רעש חזק אבל זה יכול להיות גם בעקבות דברים שונים, כל כלב הוא עולם אחר. במצב הזה יש כלבים שגם רועדים ומלקקים את עצמם.

יחסים בין כלבים

שפת גוף של כלבים נמצאת בכל מפגש ראשון שלהם עם כלבים אחרים. יכולה להיות אינטרציה חיובית על ההתחלה של שני כלבים שרוצים לשחק, במצב כזה הם יקשקשו בזנב, ירחרחו אחד את השני עד שאחד מהם יעשה תנועת משחק חדה והשני יצטרף אליו.

מצד שני יכול להיות שהכלבים לא מתחברים ואחד נובח על השני והשני מגיב באגרסיביות, השני לא אוהב את הנביחות ולכן הוא נכנס למצב של כוננות, הוא עוד לא חושף שיניים אבל הוא דרוך. השרירים שלו מוכנים לתנועה מהירה ובעת הצורך הוא גם יפעל. הכלב שהתחיל בנביחות לא אוהב את זה ומסמן גם הוא טריטוריה ויכולה להתפתח פה קטטה.

אופציה נוספת של שפת גוף אצל כלבים זה תהליך (קצר מאוד אבל מרתק) של יחסים. הכלב האחד מתחיל בסימון טריטוריה. הוא נכנס למצב בו השרירים מוכנים, האוזניים מקופלות והוא עומד כדי להראות עליונות ואילו הכלב השני מקשקש בזנב, רוצה לשחק עם הראשון וגם נובח. במצב כזה הרבה פעמים הכלב שהתחיל בנביחות לאט לאט מוריד את הראש לקרקע ומרחרח, זה אומר שהוא נותן הזדמנות למשחק ופה מתחילה להיווצר לה מערכת יחסים חדשה.

שפת גוף של חתולים שונה מאוד משפת גוף של כלבים, ולכן אני מזמין אותך לקרוא את המאמר שכתבתי בנושא, במידה וזה מעניין אותך

אז בואו נסכם: לכלבים יש כמה איברים בהם אנחנו צריכים להתמקד בקריאת שפת גוף והם הזנב, האזניים, השרירים והפה. ההגיון שהולך בשפת הגוף הולך גם פה, אבל עם דגשים שונים. כלב שקופץ, מקשקש בזנב מקשיב ומוכן לריצה רוצה לשחק אבל כלב שהולך עם הזנב למטה מפחד או מתוח. הטיפ הכי חשוב הוא תנו לכלב זמן, אל תקפצו עליו ישר גם אם אתם הכי אוהבים ובאים ממקום טוב, הם לרוב יהיו מאוד נחמדים אבל עד שזה מגיע למרחב האישי שלהם. מצורף סרטון להסברה נוספת.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

רוצה לדעת מה כל אדם חושב עליך, בחינם?

השאירו את המייל והקורס אצליכם תוך פחות מדקה