רוצה לדעת איך לקרוא אנשים?
לקבלת הגרסה הדיגיטלית של "סודות שפת הגוף" בחינם השאירו פרטים

אודות כותב המאמר

גיא יעקב

גיא יעקב

סטודנט באוניברסיטת בן גוריון שהבין את הכוח של שפת גוף.
"נכנסתי לעסק המשפחתי, ופתאום נאלצתי לדבר עם לקוחות, ספקים וגופים ממשלתיים. חקרתי והבנתי את הכוח של שפת גוף והחלטתי שאני משתף את הידע שלי באהבה"

קריאת שפת גוף – ככה תבינו מה הצד השני אומר

קריאת שפת גוף זה נושא שהקהל הרחב לא מספיק מכיר. ישבתי עם חבר לפני כמה ימים (מיום כתיבת השורות האלה) וסיפרתי לו על הבלוג שאני פותח ומתחזק בנושא של שפת גוף. שאל קצת על מה אני מדבר ואיזה ידע אני נותן לקוראים, ומהר מאוד הוא הגיע לשאלה למה דווקא שפת גוף? מה כזה מעניין בזה? וניהלנו שיחה שלמה על הכוח של שפת גוף. דיברתי איתו על אנשים ספציפיים שהם מהמצליחים ומהמשפיעים ביותר כמו פוליטיקאים ואנשי עסקים. תשים לב לדרך שבה הם מעבירים מסרים, לרמת הביטחון שהם מדברים בה ולטונציה. התוכן עצמו יכול להיות רדוד או לא אבל הצורה מרתקת. אתה יושב ופשוט מאזין כולך. הבנתי באותה שיחה שרובינו לא מבינים את הכוח של שפת גוף וטונציה.

93% מהתקשורת בין בני אדם עומדת על שפת גוף וטונציה. מה עם התוכן? 7% בלבד. תנסו לרגע לעצור לפני המשך הקריאה ותחשבו על הפוליטיקאי בו אתם בוחרים. תשמעו לרגע את איך שהוא מדבר, תראו את תנועות הידיים שלו ואת הבעות הפנים שלו. תבינו שהתוכן הוא כלום לעומת האיך שהוא מדבר, וזה מעלה המון שאלות מעניינות כמו מה יוצר חיבור בין בני זוג אם המילים הם 7% מהתקשורת? מה יוצר מריבות בבית? מה יוצר חברויות? איך בונים אמון עם חבר טוב? למה דווקא הוא / היא החבר הכי טוב שלי? למה כשאני צריך עצה טובה אני הולך דווקא לבן אדם הזה ומה גורם לי להקשיב למה שהוא אומר?

אני מקווה שהצלחתי להעביר את הנקודה שלי. יש שאלות שגם לי, בתור אחד שמאוד מתעניין בנושא של שפת גוף, אין תשובה חד משמעית עליהם, אבל אני בטוח בדבר אחד: שילוב של שפת גוף וטונציה נותן יכולות קריטיות והשפעה אין סופית. מי שיידע לקרוא שפת גוף ולממש אותה בצורה נבונה יועיל לעצמו ולסביבה שלו ברמה מטורפת.

קריאת שפת גוף

קריאת שפת גוף

הפנים

שפת הפנים נמדדת בתנועות קטנות. כל כך קטנות כך שבאופן מודע קשה לשים אליהן לב אבל התת מודע שלנו יודע ולפענח אותן טוב מאוד. אם אני אראה לכם שתי תמונות שבאחת האדם מקשיב לכם ובשנייה הוא מאיים אתם תדעו להבחין טוב מאוד אבל כנראה שלא תדעו בדיוק למה. אז בואו נאפיין את הניואנסים החשובים.

עיניים – מבט ישיר לעיניים של אדם אחר מעיד על הקשבה אמיתית. מבט קשוב הוא מבט שמלווה בשחרור של  שאר שרירי הפנים בעוד שמבט מאיים ישלב גבות קצת נוקשות ולסת נוקשה. כדי להבחין בהבדל אני מזמין אתכם ללכת למראה ולדמיין סיטואציה שלא אהבתם עם מישהו שאתם לא כל כך אוהבים ואז לדמיין סיטואציה חיובית עם מישהו שאתם מאוד אוהבים. את ההבדל תראו מאוד מהר.

חיוך – בעזרת חיוך איכותי אתם גם משמחים אנשים וגם גורמים להם לרצות לשמח אתכם. חיוך קטן חושף שיניים מתפרש כחיוך אמיתי בעוד שחיוך ללא שיניים חשופות מתפרש כחיוך מזויף. חייכו עם שיניים גם אם אתם לא עפים על השיניים שלכם, זה מראה שאין לכם משהו להסתיר. ניסוי מעניין שאני ממליץ לכם לעשות: כשאתם הולכים ברחוב, חייכו לאנשים שיוצרים איתכם קשר עין ותראו שהם יחייכו באופן לא מודע בחזרה. המסקנה היא חד משמעית, חיוך יגרום לאנשים לרצות להיות איתכם.

הפה והשפתיים – הסתרת הפה אומרת שיש לאדם משהו להסתיר, כיווץ והקשחה של השפתיים מראה על חוסר הסכמה, נשיכת שפה יכול להעיד על לחץ או על משיכה מינית. הטיית השפתיים למעלה או למטה היא נושא שכולנו מכירים. כלפי מטה מצביע על עצבות כלשהי וכלפי מעלה מצביע על התרוממות אנרגיות בעקבות שמחה.

הידיים

גם לשפת הגוף של הידיים יש כיוונים שונים. היתרון הוא שקל יותר לזהות את התנועות כי הן "צועקות" יותר מתנועות הפנים. שפת הגוף של ידיים היא נוכחת מאוד, אנשים מדברים כל הזמן בעזרת הידיים.

הסתרת כפות ידיים – התנועה של ידיים בכיסים היא ברובה מראה על הסתרה של מידע במהלך שיחה או על תחושת אי נוחות. זה אחד הסימנים המובהקים בעולם העסקים. משמעות נוספת היא מינית: גבר שמכניס את ידיו לכיסים עם הבהונות בחוץ מבליט את האיזור ומפנה את תשומת הלב של הבחורה לשם. לכן בזוגיות קשה לאבחן את הסימן. צריך לקרוא סימנים נוספים כדי להגיע למסקנות.

שילוב ידיים – שילוב ידיים מסמל מחסום כלשהו. אם אתם בשיחה שבה כל צד מביע את דעתו ואתם קוראים את שפת הגוף של הצד השני שימו לב שהידיים שלו בחוץ ולא משולבות. שילוב ידיים באמצע השיחה מסמן לך "אני לא מקשיב לך כרגע". במובן מסויים זה כמו לסתום אוזניים, זה אומר שהאדם החליט שהוא לא מקשיב ולכן כרגע הוא לא ייתן לרעיונות שלך להכנס אליו. מה צריך לעשות? להוריד את הטורים של השיחה, לעבור שנייה לנושאים שיותר נוח לאדם לדבר עליהם ואחרי שהוא פותח את ידיו בחזרה אפשר לחזור לויכוח. שימו לב לא להגיד שוב את אותו משפט שהכניס אותו למצב הלא קשוב ותגידו את מה שיש לכם להגיד בצורה שונה.

ידיים חשופות או מאחורי הראש – כשהידיים חשופות יותר סביר שהאדם ידבר אמת, אין לו שום תחושת אי נוחות והוא לא מנסה להסתיר שום דבר. כשהידיים מאחורי הראש והמרפק מפונה הצידה (צורה פתוחה יחסית) או כשהוא שם יד על כיסא ליד (שוב תנועה פתוחה) הוא קשוב לכם ומתעניין במה שאתם אומרים.

יציבה ועמידה

עמידה זקופה – עמידה זקופה מתפרשת אצלינו כאדם עם ביטחון עצמי גבוה והאמת שזה גם משפיע על תחושת הביטחון העצמי שלו באותו רגע. יכול להיות שהסיבה שהוא עומד זקוף היא כי הוא מתאמן ושרירי היציבה שלו חזקים או שככה חינכו אותו אבל הסיבה לא משנה, זה בהחלט עמידה שמעלה את הביטחון העצמי.

רגליים

שילוב רגליים – שילוב רגליים מתפרש כמו שילוב ידיים, איזשהו מחסום בינכם לבין האדם שמשלב את רגליו. שימו לב שיש נשים שהולכות עם חצאיות ולכן משלבות רגליים ואז הסימן לא אומר על מחסום.

כשקוראים שפת גוף צריך להיות עם קשב מקסימלי לכל המחוות שהאדם עושה. אל תסתמך / תסתמכי על תנועה יחידה. צריך לדעת להקשיב לשפת הגוף ביחד עם הטונציה המלל וגם תחושה פנימית שלך. מה שנתתי פה זה קצה המזלג, אבל הקצה הישים ביותר והמובהק ביותר שאיתו כדארי לך להתחיל. אם הנושא מעניין אותך אני מצרף לך סרטון בנושא וממליץ לקרוא מאמרים נוספים באתר באדי ספיקר.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

רוצה לדעת מה כל אדם חושב עליך, בחינם?

השאירו את המייל והקורס אצליכם תוך פחות מדקה