רוצה לדעת איך לקרוא אנשים?
לקבלת הגרסה הדיגיטלית של "סודות שפת הגוף" בחינם השאירו פרטים

אודות כותב המאמר

גיא יעקב

גיא יעקב

סטודנט באוניברסיטת בן גוריון שהבין את הכוח של שפת גוף.
"נכנסתי לעסק המשפחתי, ופתאום נאלצתי לדבר עם לקוחות, ספקים וגופים ממשלתיים. חקרתי והבנתי את הכוח של שפת גוף והחלטתי שאני משתף את הידע שלי באהבה"

ניתוח שפת גוף – איך לקרוא שפת גוף בזמן אפס?

אם אי פעם יצא לך לראות סרטים בהם רואים להקות של בעלי חיים מסתובבות ביחד בטח הסצנה של מלחמה על כס המלכות בין שני זכרי האלפא מוכרת לך. אני לא מדבר על סרטים של בעלי חיים שמדברים, בהם אנחנו יכולים להבין מהמילים. אני מדבר דווקא על הסרטים בהם יש עלילה שלמה והקרב הזה הוא קרב צדדי. כשאנחנו רואים את זה מאוד ברור לנו מי הוא זכר האלפא ומי קורא תיגר על כס המלכות. יותר מזה, כל החיות שבצד מבינות את זה ועושות סוג של "מעגל קרב" כזה שבתוכו מתנהל הקרב כולו.

הסצנה המוכרת הזו כוללת בתוכה המון סימנים של שפת גוף כמו חשיפת שיניים, עמידה זקופה, אזניים שעומדות בצורת האזנה, הראש שנוטה קדימה, טונוס השרירים שמוכן לתקיפה בכל רגע נתון ועוד. אני מניח שבלי לשים את האצבע על הסימנים המדוייקים ידעת ידעת להגיד באותה סצנה שכאן מתנהל קרב. כמובן זו סצנה ספציפית ולא בכל תרחיש בעולם אנחנו יודעים בצורה מיידית לקרוא שפת גוף אבל היכולת הבסיסית לקרוא שפת גוף נמצאת בך.

למה חשוב לדעת איך לקרוא שפת גוף?

יש הרבה תיאוריות על המשקל המדוייק ששפת הגוף תופסת במכלול התקשורת של בני האדם. כאן לא נכנס לתיאוריות השונות אבל כן נגיד דבר אחד שהוא מהותי להבנה – שפת הגוף שלנו היא חלק אדיר בתקשורת שלנו. היא תופסת לפי רוב המחקרים את מרבית התקשורת שלנו. כמובן שמאז כניסת השפה המדוברת, היכולת לדעת איך לקרוא שפת גוף נהיית פחות ופחות קריטית לחיי היום יום.

מנגד, היכולת לקרוא ולשדר מסרים דרך התת מודע לאנשים (שמשתמשים בשפה הזו מבלי שהם יודעים אפילו) פותחת לנו רובד תקשורת שאני אוהב להגיד עליו שהוא "מתחת לפני השטח". היכולת הזו נותנת לנו את הכלים להשפיע, להסביר, לרגש, להעציב ולגעת בלב של כל אדם בצורה הרבה יותר פשוטה מאשר בלעדיה.

המיינדסט בניתוח שפת גוף

אוקיי, אז הבנו למה חשוב לדעת לקרוא שפת גוף, אבל השינוי לא יכול להתחיל מטיפים פרקטיים בלבד. הדבר הכי חשוב שצריך לסגל קשור לתודעה והוא מתחלק לכמה שכבות. קודם כל נתחיל מההבנה שכל אחד מאיתנו מדבר כל הזמן בשפה הזו. כששואלים אותנו כמה שפות אנחנו דוברים כולנו נגיד אחת לפחות, חלקינו נגיד יותר. האמת שכולנו דוברים שתי שפות לפחות והן שפת גוף ושפת האם שלנו. כשאנחנו מדברים אנגלית, עברית, ערבית, רוסית, ספרדית או כל שפה אחרת אנחנו תוך כדי מדברים עם שפת הגוף שלנו.

ההבנה הבסיסית הזו פותחת לך את התודעה לעובדה שבכל אינטרקציה קטנה יש מה לנתח, להבין, ולהתאמן על היכולת לקרוא שפת גוף.

החלק השני שקשור למיינדסט הוא לשים לב לדברים הקטנים. שפת גוף היא כבר לא מילים שפוגעות בך וההבנה של הסיטואציה היא מיידית. זה יכול לבוא מתנועה של האצבע, מהסטה של הראש, גלגול עיניים כלפי מעלה, שינוי תנוחת ישיבה, העלאת חיוך ועוד המון המון תנועות מינוריות. כשאנחנו קוראים שפת גוף אנחנו מסתכלים על האיך הבנאדם זז ולא על המה הוא אומר ולכן הפוקוס צריך להיות אחר לגמרי. אני אומר מראש שבתחילת התהליך ובנסיונות הראשונים לקרוא שפת גוף יהיה לך קשה להתרכז בתוכן כי כל הפוקוס הולך לכיוון התנועות. זה תקין!

עקרון חשוב לפני הכלים הפרקטיים

בחלק הזה של המאמר אני רוצה להרגיע ולהגיד שאנחנו לא צריכים לשים לב לתנועה הכי קטנה שהיא מאוד ספציפית ולפיה לקרוא את הבנאדם. שפת הגוף עובדת בסינרגיה מושלמת, ולכן אפשר להבין אנשים דרך שילובים של תנועות ידיים, רגליים, גוף, עמידה, ראש ועיניים. זה אומר שאם שמת לב לרמז יחיד יש לך מספר אופציות והמטרה היא לאט לאט להסגר על האפשרויות שיכולות להיות. היכולת לעשות את זה בזמן אפס היא היכולת לקרוא שפת גוף!

במעבר חד לחלק הפרקטי נאפיין מצבים שונים

עצבנות

אדם עצבני יחזיק את פניו כלפי פנימה. זה אומר שהגבות יהיו כלפי מטה, הפה מוחזק חזק סגור יחסית ולעיתים השיניים מוחזקות סגורות. מנח הראש שלו יהיה קדימה, הגב יתרחב והעמידה תהיה יציבה מאוד. סוג של "מצב תקיפה".

שמחה

אדם שמח יחייך כמובן, יצחק, גבות כלפי מעלה, ידיים פתוחות שמוכנות לחבק או לעטוף וישדר חום ורצון להתקרב.

ניתוח שפת גוף

אדם ממהר

אדם שממהר ורוצה לסיים פגישה או ללכת ולעזוב את הסיטואציה יקפיץ את רגלו, יברח עם מבט העיניים ויהיה לא מרוכז בשיחה. יש את הטיפ הידוע של הסתכלות בשעון או בטלפון.

לחץ

אדם לחוץ גם יברח עם המבט (כמו תסמין של הממהר) אבל ינסה גם להתפקס במקביל. יברח ויחזיר את המבט שלו. במקביל הוא ישחק עם העט, ישחק עם האצבעות על השולחן או יאחוז בכל מיני דברים בחוזקה (כמו אחיזה בשולחן, אחיזה בכיסא).

סגירות

אדם סגור שלא רוצה לדבר כרגע או שלא מעוניין לשמוע את מה שאמרת ישלב את ידיו ויבהה בך במבט ריק בעיניים.

אהבה

אדם מאוהב יחפש מגע ויהיה שמח. זה בא בהרבה מקומות. אני ממליץ לקרוא את המאמר שפת גוף של גברים באהבה שכתבתי. זה מאמר שלם שייתן ראיה רחבה יותר על הנושא.

אני רוצה לסיים ולהמליץ לך לראות את הסרטון הזה שיראה לך את העקרונות הכללים ועוד טיפים פרקטיים. בסרטון יש ניתוח מדוייק מאוד של שפת גוף והדבר החשוב ביותר לספוג ממנו הוא התשומת לב לפרטים הקטנים והירידה לדקויות ברמה גבוהה מאוד. בנוסף אני רוצה להמליץ לך לעיין בבלוג שלי ולהינות מהמאמרים השונים שכתבתי.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

רוצה לדעת מה כל אדם חושב עליך, בחינם?

השאירו את המייל והקורס אצליכם תוך פחות מדקה