רוצה לדעת איך לקרוא אנשים?
לקבלת הגרסה הדיגיטלית של "סודות שפת הגוף" בחינם השאירו פרטים

אודות כותב המאמר

גיא יעקב

גיא יעקב

סטודנט באוניברסיטת בן גוריון שהבין את הכוח של שפת גוף.
"נכנסתי לעסק המשפחתי, ופתאום נאלצתי לדבר עם לקוחות, ספקים וגופים ממשלתיים. חקרתי והבנתי את הכוח של שפת גוף והחלטתי שאני משתף את הידע שלי באהבה"

מה הקשר בין שפת גוף וביטחון עצמי ואיך אפשר להעלות אותו מהרגע להרגע

שפת גוף וביטחון עצמי קשורים קשר הדוק. השפה הזו היא כלי מדהים שאנחנו משתמשים בו לצורכי העברת מסרים. אנחנו יכולים לשכנע אנשים, להשפיע על בחירה שלהם, להביע אהבה ואפילו להביע משיכה מינית בשפת גוף. מצד שני השפה הזו יכולה לסמן שאנחנו מסתירים משהו, או לא אוהבים אדם שנמצא בחברתינו. כל עוד אנחנו לא מודעים להשפעת הכלים של שפת הגוף, המסרים מגיעים לתת מודע בלבד וזו הסיבה שהם עובדים כל כך חזק ומבלי שנשים לב, אולם פתיחת התודעה להשפעות שפת הגוף יעזור לנו בכל תקשורת אנושית שנהיה מעורבים בה.

הקשר בין שפת גוף וביטחון עצמי הוא הרמוני לחלוטין, אנחנו נרגיש חסרי ביטחון עצמי בשימוש בתנועות מסויימות ומלאי ביטחון עצמי בתנועות אחרות ואפילו יותר מכך, אנחנו נרגיש את הביטחון העצמי שלנו מושפע מתנועות שאנשים בסביבתינו עושים.

תקשורת בעזרת שפת הגוף זהו תחום מרתק שנעשו עליו כמות אדירה של מחקרים בכל העולם, אבל היופי הוא שיש כמה עקרונות בסיסיים שעושים את כל ההשפעה, והביצוע שלהם גורם לנו להרגיש את השינוי באותו רגע.

שפת גוף וביטחון עצמי

אז איך נוכל להעלות את הביטחון העצמי שלנו בעזרת שימוש בכלים של שפת גוף?

הכללים לשפת גוף וביטחון עצמי

  • מבט קדימה – במפגשים עם אנשים שאנחנו לא מכירים, סיטואציות קצת לא נוחות או סתם במידה והמבט שלנו מתלכד עם מבט של איש אקראי מהרחוב אנחנו נוטים להוריד את העיניים לרצפה או להזיז אותם הצידה. מכירים את זה? בדרך כלל זה מלווה בתחושת חוסר נוחות מציקה כזו וזה אכן מעיד על חוסר נוחות, שמתפרשת על ידי התת מודע של האדם שעומד מולנו כחוסר ביטחון עצמי. שמרו על הסתכלות קדימה, מבט לעיניים יעלה את הביטחון העצמי שלך באותו רגע! חשוב לי להגיד שאין סיבה להיות מוזרים ולתת מבט חודרני וממוקד לתוך העיניים של האדם שעומד מולינו. שמרו על מבט לעיניים, ומידי פעם הזיזו אותו בצורה נוחה ולא בצורה שתגרום לגוף שלכם להצתמק ואז תחזירו את המבט לעיניים.

  • יציבה נכונה – הליכה מרושלת או עמידה שפופה גורמת לנו לחוסר ביטחון עצמי, יישרו את הגב, קחו את הכתפיים קצת אחורה שיתלכדו עם הגב בצורה שתרגיש לכם נכונה. נסו את זה מול המראה ותרגישו יותר בטוחים בעצמכם.

  • לחיצת יד – השפעת לחיצת היד מתחלקת לשני מקרים שונים בהם העקרונות זהים אבל אופן ההשפעה שלהם על הביטחון העצמי שלנו קצת משתנה. המקרה הראשון הוא לחיצת יד בפגישה הראשונה, שם אנחנו יוצרים את הרושם הראשוני ופה ההשפעה על הביטחון העצמי היא מהותית. ידעתם שפרק הזמן שאנחנו יוצרים את הרושם הראשוני הוא עד 10 שניות? תחשבו על זה, כמה תוכן אתם יכולים להגיד ב-10 שניות? זה רק מראה שהריח, הלבוש, לחיצת היד, החיוך טון הדיבור, המבט והיציבה משפיעים הרבה יותר מהמילים שאנחנו אומרים. המקרה השני הוא בפגישה אחרת שהיא לא רושם ראשוני, שם ההשפעה היא פחות מהותית אבל אין ספק שיש השפעה על הביטחון העצמי שלנו. יש ללחוץ את היד לא חזק מידי, לא חלש מידי אבל כן בעוצמה במידה מסויימת (אני קורא לזה "לחיצת יד עם נוכחות"). חשוב שהמרפק יילך קצת לכיוון האדם שמולנו אבל לא יותר מידי. שימו לב שאתם לא מביאים את לחיצת היד אליכם או אליו, לא לוחצים את היד עם שתי הידיים וסוגרים על היד של האדם שמולכם ולא שמים לו יד על הכתף. לחיצות היד האלו מתפרשות כהפגנת כוחניות ושליטה ולא הפגנת ביטחון עצמי.

  • ללא ידיים בכיסים – כאשר לאדם יש משהו להסתיר, או אפילו משהו שהוא לא רוצה להגיד בקול הוא נוטה להרגיש חוסר נוחות ולהיות עם ידיים בכיסים. זה בדיוק מה שזה משדר לצד השני ולכן הימנעו מידיים בכיסים. דברו עם ידיים בחוץ ואפילו השתמשו בהם כחלק מטון הדיבור שלכם, תראו את כפות הידיים שלכם מפעם לפעם בצורה לא מוגזמת. זה משדר אמינות כי אתם בטוחים במה שאתם אומרים ולא מסתירים דבר. אני ממליץ לכם לקרוא עוד על שפת הגוף של הידיים.

שימו לב שאלו שינויים קטנים שמאוד משפיעים. תחשבו לרגע על דוגמאות מהחיים: איך יושב מנהל שכרגע העובדים שלו מציגים לו פעילות חדשה והוא נאלץ לבחון אותה? איך נראה אבא שמסביר לילד שלו למה חשוב ללמוד? איך נראה פוליטיקאי שמתראיין בערוצי החדשות? איך נראה מרצה מפורסם שעומד על הבמה ומעביר הרצאה מרתקת? נכון, הם שומרים על מבט יציב ועל גב זקוף, הם מקבלים את האנשים ב"לחיצת יד עם נוכחות". הנקודות האלו מכניסות את הגוף למצב ערני, למצב בו שפת הגוף מתלכדת עם המילים שיוצאות מהפה ובסוף לתחושת ביטחון עצמי.

ישנם עוד לא מעט כללים נוספים שקשורים להטיית הראש, לרגליים ולאיברים אחרים אבל חשוב לי שנהיה ממוקדים ופרקטיים. שתצאו מקריאת המאמר הזה עם שיפור ושינוי אמיתי שישפיע על הביטחון העצמי שלכם. אז אם באמת חשוב לכם להטמיע את הכלים, להעלות את הביטחון העצמי ולא לקרוא סתם עוד כתבה איך תיישמו את הכלים האלו?

בצעו את הפעולה הבאה כל יום למשך חודש: כל בוקר שאתם מתעוררים וכל ערב לפני שאתם הולכים לישון עמדו מול המראה יישרו מבט עמדו עם גב זקוף והסבירו לעצמיכם איך צריך לבצע לחיצת יד שמשדרת ביטחון עצמי. דברו עם הידיים בצורה מוגזמת, זה ירגיל אתכם להשתמש בהם ביום יום. שימו לכם התראה ביומן לעוד חודש שתגיד לכם "היום אפשר להפסיק לתרגל את ארבעת הכללים" ואני מבטיח לכם שאחרי אותו חודש אתם במקום אחר עם מודעות עצמית גבוהה יותר, שליטה בכללים חשובים של שפת גוף, ובעיקר עם ביטחון עצמי גבוה הרבה יותר.

לצפייה בסרטון בנושא לחצו כאן

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

רוצה לדעת מה כל אדם חושב עליך, בחינם?

השאירו את המייל והקורס אצליכם תוך פחות מדקה